چگونگی ایجاد Proxy و نحوه کار با آن

vray proxy چیست؟

 vray proxy به شما این امکان را میدهد تا در صحنه (Viewport) از مدلهای ساده با حجم پایین استفاده کنید و در زمان رندر از مدل اصلی با جزییات بالا کمک بگیرد که این مدل به عنوان یک موضوع خارجی، هنگام رندر بارگزاری میشود. این قابلیت به شما کمک میکند تا در صحنه تان از تعداد زیادی موضوع پیچیده، بدون سنگین شدن فایل و صحنه، استفاده کنید.

در این مقاله یاد میگیرید که چگونه یک درخت را Proxy کرده و سپس آنرا با ماده در صحنه تان وارد کنید. برای اینکه مدل Proxy شده با ماده و شکل صحیح به صحنه اضافه شود باید به نحوه Proxy کردن و وارد کردن آن به صحنه دقت کنید!

اول از همه، مدل Proxy را آماده میکنیم.

برای این مقاله من از یک مدل درخت استفاده میکنم. آنرا open کرده و دقت کنید که اگر مدلتان از ماده های مختلفی برخوردار است، از ماده ی multi/sub-object استفاده کنید.

 یونس بنا

 اکثر مدلها مثل درختان شامل چندین موضوع جداگانه هستند، مثلا تنه درخت، شاخه ها، برگها، هر کدام یک موضوع مستقل میباشند. توجه داشته باشید که آنها را باید به یکدیگر Attach کنید تا یکپارچه شوند. هنگام Attach کردن موضوعاتی که متریالهای متفاوتی دارند، پنجره ی زیر باز شده و حتما گزینه اول را انتخاب کنید.

یونس بنا

 استفاده از گزینه اول یعنی "Match Material IDs to Material" باعث میشود که هر موضوع ماده ی خودش را با ID جداگانه حفظ کند.

حالا مدل، آماده Proxy شدن میباشد. روی مدل کلیک راست کرده و گزینه ی vray mesh export را انتخاب کنید. با این کار پنجره زیر باز میشود.

یونس بنا

خیلی مهمه که حتما پارامتر export all selected objects in a single file را فعال کنید، سپس مسیری برای زخیره شدن آن انتخاب کنید. یک نام برای آن در نظر گرفته و پارامتر Automatically create proxies را فعال کنید.در نهایت روی ok کلیک کنید.

یونس بنا

مدل به Proxy تبدیل شده و به شکل سیمی(Wireframe) نمایش داده میشود. روی مدلهای Proxy متریال دیده نمیشود ولی نگران نباشید، متریالها هنگام رندر نمایش داده میشوند.

 

اطلاعیه

 یونس بنا

 

جدیدترین مطالب

«
»